Eduscience

Konkurs "Mój wymarzony Spitsbergen"

Organizatorem Konkursu był Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN). Wzięło w nim udział około 290 uczniów z całej Polski (biorących udział w projekcie). Konkurs składał się z trzech odrębnych etapów. W konkursie wziął udział i został laureatem Marcin Letkiman - uczeń ZSZ nr 1 w Działdowie.
W trakcie etapu I przeprowadzony został test wiedzy z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i językowych. Test został zrealizowany w formie elektronicznej i odbywał się w pracowniach komputerowych w szkole.
Podczas etapu II uczniowie otrzymali pytanie otwarte – zadanie problemowe. W tym etapie położony był nacisk na umiejętność zastosowania metod badawczych oraz umiejętność argumentacji wyboru danej metody badawczej. Test również został zrealizowany w formie elektronicznej i odbywał się w pracowniach komputerowych w szkole.
W etapie III oceniane były zainteresowania naukowe uczniów, sposób przedstawienia tych informacji oraz wiedza na temat przedmiotu zainteresowań. Uczestnicy etapu III przygotowywali prezentacje multimedialną pod hasłem „Moje zainteresowania naukowe” oraz odbyli rozmowę online z Komisją Konkursową.
Marcin w czasie III etapu był chory i rozmowę online prowadził z własnego domu. Jego prezentacja, którą przygotował dotyczyła aerodynamiki ( dokładnie samolotów odrzutowych oraz wpływu kształtu ciał na opór powietrza).
Marcin zajął w finałowym etapie 2 miejsce. Trzech finalistów konkursu wygrało nagrodę główną czyli udział w wyprawie polarnej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Wyprawa odbyła się w terminie 28.06.2013 – 19.07.2013.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Warszawie w dniu 4.06.2013 na konferencji organizowanej Biuro Projektu Eduscience. Za Marcina nagrodę odebrał jego ojciec, gdyż Marcin w tym czasie był na wycieczce z całą klasą (opis wcześniej).