Eduscience

Wycieczka

Gdynia, Sopot, Hel

Uczniowie Technikum nr 2 wzięli udział w wycieczce  do Gdyni, Sopotu i Helu w dniach 3-4 czerwca 2013 r.
Pierwszy dzień zorganizowany był w oparciu o kadrę i zaplecze Akademii Morskiej w Gdyni. Wizyta w Ośrodku Żeglarskim Akademii Morskiej pozwoliła uczniom zapoznać się z typami i budową współczesnych jachtów motorowych i żaglowych oraz poznać podstawy nawigacji. Podczas wycieczki uczniowie poznawali historię rozwoju żeglugi morskiej w Polsce, dowiedzieli się, jak wygląda droga kształcenia adeptów sztuki morskiej oraz najważniejsze terminy dotyczące meteorologii morskiej.

Niewątpliwą atrakcją było zwiedzanie statku szkoleniowego Horyzont II. Jednostka ta regularnie uczestniczy w badaniach polarnych. Podczas zajęć uczniowie odwiedzili między innymi mostek kapitański, pomieszczenia załogi, komorę maszynową. Wysłuchali również bogato ilustrowany wykład na temat rejsów polarnych statku Horyzont II. Uczniowie zostali zakwaterowani na pokładzie statku i tam nocowali. (Tym statkiem Marcin Letkiman  popłynął na Spitsbergen)

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki opuścili port w Gdyni, by udać się do Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Tam poprowadzone zostały zajęcia przez dydaktyków zatrudnionych w Projekcie. Dalej uczniowie ruszyli w drogę do miejscowości Hel. Celem wycieczki była wizyta w Stacji  Morskiej  Instytutu  Oceanografii  Uniwersytetu Gdańskiego, wejście do fokarium oraz zwiedzanie ciekawych miejsc na Półwyspie Helskim. Na tym wycieczka się zakończyła.