Staże w Niemczech 2014-15

Podsumowanie projektu

Uczniowie naszej szkoły zakończyli kolejną odsłonę staży zawodowych w Monachium "Dobry start- nabywanie kwalifikacji zawodowych poprzez staże w Niemczech."

W roku szkolnym 2014-15 dwunastu uczniów Technikum Handlowego i Logistycznego, pod opieką nauczycieli j. angielskiego, koordynatorów projektu p. Beaty Cichockiej, p. Rafała Rawłuszko i  p. Iwony Dziadosz, wyjechało na 3 tygodniowy staż w niemieckich firmach tj. BMW, MAN, Iwis i wielu innych. Wszyscy uczniowie wrócili z pozytywnymi wrażeniami, choć na miejscu bywało różnie szczególnie jeśli chodzi o kwestie samodzielnego gotowania czy tęsknoty za rodzinnym domem.

Do stażu uczniowie musieli się dobrze przygotować. Przed wyjazdem uczestniczyli w 40 godzinnym kursie j. niemieckiego ukierunkowanego na obsługę biurową w jednej z działdowskich szkół językowych, spotkaniach z pedagogiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz w spotkaniach dotyczących kultury, systemu szkolnictwa oraz gospodarki Bawarii.

Podczas pracy w firmach w Monachium młodzi handlowcy i logistycy realizowali program szkolenia obejmujący między innymi:

• sporządzanie listów handlowych
  • przyjmowanie, rejestrowanie i wysyłanie korespondencji
  • obsługi urządzeń biurowych
  • prowadzenie rozmów telefonicznych
  • sprawdzanie stanów magazynowych
  • tworzenie prezentacji Power Point

Dużym wyzwaniem dla uczniów było sprawne porozumiewanie się w j. obcym gdyż każdy z nich odbywał staż w innej firmie.

Lecz nie tylko pracą człowiek żyje. Szkoła partnerska Städtische Berufsschule für Bürokommunikation und Industriekaufleute a przede wszystkim koordynatorzy Jutta Vrba i Joachim Schnittke obficie wypełnili wolny czas uczniów. W programie znalazły się wycieczki do rodzinnego miasta Mozarta- Salzburga, Norymbergi, zespołu pałacowego i muzeum lotnictwa Flugweft Schleissheim, zwiedzanie Deutsches Museum, stadionu Alianz Arena, muzeum BMW, stadionu olimpijskiego czy sławnych ogródków piwnych. Pobyt w Monachium to również zawiązywanie przyjaźni między uczniami i zdobywanie doświadczenia przez nauczycieli.

Zakończeniem stażu było przedstawienie w szkole w Monachium własnej prezentacji w j. angielskim lub niemieckim na temat firmy oraz w j. polskim podczas podsumowania projektu, na którym obecni byli pan starosta Marian Janicki, rodzice, uczniowie i nauczyciele z zaproszonych szkół zawodowych naszego powiatu. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty Europass Mobilność, certyfikaty uczestnictwa w stażu i certyfikaty ukończenia kursu językowego.

W ramach współpracy ze szkołą w Monachium również niemieccy uczniowie odbywają staże w naszym mieście. Dzięki uprzejmości firm działdowskich: Hoffer Rafał, Heinz Glas, Decorglass i Granmar podczas swojego 3 tygodniowego pobytu poznają przepływ informacji w poszczególnych etapach produkcji.