Zakres pracy pedagoga Porady pedagoga Na progu nowego etapu edukacyjnego

Na progu nowego etapu edukacyjnego

Drogi Rodzicu,
Nowy etap edukacyjny to dla Twojego dziecka ważny moment, ale i ogromne wyzwanie. W naszej szkole robimy wiele, aby ułatwiać uczniom aklimatyzowanie się w nowym środowisku. Potrzebują jednak także, a może przede wszystkim, wsparcia w rodzinie.

Co możesz zrobić dla swojego dziecka w tym okresie:
l Rozmawiaj z nim, okazując zainteresowanie nową szkołą.
l Wspólnie gromadźcie informacje o szkole.
l Pozwalaj dziecku przeżywać i okazywać emocje, także negatywne.
l Pytaj, czego oczekuje i czego się obawia oraz czego w związku z tym potrzebuje.
l Umożliwiaj mu realizację zainteresowań w wolnym czasie i pozwalaj na spotkania z rówieśnikami (musi mieć swoje życie, które zrównoważy wysiłek szkolny).
l Stwórz dziecku optymalne warunki do nauki w domu (własne, spokojne stanowisko pracy, czas na wypoczynek).
l Wzmacniaj jego wiarę we własne siły – podkreślaj jego talenty, mocne strony, wierz w nie.
l Unikaj krytyki i stawiania wygórowanych wymagań (np. „Musisz od początku mieć same dobre oceny”).

Zwracaj uwagę na objawy stresu: emocjonalne (np. małomówność, przygnębienie, wybuchowość) i fizyczne (np. bóle głowy, trudności z zasypianiem). Jeśli sie pojawią, rozmawiaj z dzieckiem, zachęcaj je do aktywności fizycznej i stosowania technik relaksacyjnych.
l Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej klasy, budynku, nauczycieli i wymagań.
l Jeśli ma na początku trudności z materiałem albo słabe oceny, nie obwiniaj go, lecz wspólnie z nim szukaj ich przyczyn i rozwiązań.
l Unikaj porównywania dziecka z rówieśnikami lub ze sobą w ich wieku.
l Angażuj się w życie szkoły (poznaj wychowawcę i nauczycieli poszczególnych przedmiotów, przychodź na zebrania, pomagaj w organizacji wydarzeń klasowych i szkolnych).

Jeśli Twoje dziecko przeżywa silny stres, ma nieprzemijające trudności w nauce lub adaptacji do nowych warunków, możesz
zgłosić się do wychowawcy klasy lub pedagoga szkolnego.

OTO FORMA POMOCY POZA SZKOŁĄ:
l Poradnie psychologiczno-pedagogiczne 23 697 62 51 Działdowo, 23 696 12 69 Lidzbark
l Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100
lub strona www.800100100.pl
l Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania 801 199 990