Zakres pracy pedagoga Porady pedagoga Na progu nowego etapu edukacyjnego

Porady pedagoga

Szanowny rodzicu!

Jeśli kariera szkolna dziecka niepokoi Cię,gdyż doświadcza ono zbyt częstych niepowodzeń w nauce, straciło motywację do pracy, nie zależy mu na otrzymaniu promocji do następnej klasy czy ukończeniu szkoły- to sygnał, że córka/syn nie radzi sobie w roli ucznia i potrzebuje pomocy.

Każdy uczeń ma prawo ( bezpłatnie i dobrowolnie) korzystać z pomocy psychologiczno- pedagogicznej udzielanej przez szkołę stosownie do jego potrzeb i możliwości rozwojowych oraz edukacyjnych.

Ważnym wsparciem dla Twojego dziecka może okazać się indywidualizacja pracy z nim, dostosowanie wymagań do indywidualnych potrzeb i możliwości oraz indywidualnych konsultacji u nauczycieli poszczególnych przedmiotów.

Chcemy pomóc Twojemu dziecku najlepiej jak można. Dlatego prosimy: Włącz się! Dziecko potrzebuje Twojego zrozumienia, wsparcia i wiary, że sobie poradzi! Dlatego:

Zachęcaj dziecko do systematycznego przychodzenia na zajęcia lekcyjne i koła zainteresowań.

Wyznacz stały czas na naukę i kontroluj jego wykorzystanie- takie działanie wyrobi z czasem właściwe nawyki, nauczy odpowiedzialności i systematyczności.

Rozmawiaj z dzieckiem na temat tego, co umie, czego się uczy- okazuj zainteresowanie jego nauką i postępami, powstrzymaj się od krytyki, stosuj pochwały, bo one działają znacznie lepiej.

Bądź konsekwentny i nie pozwól na zaniedbania obowiązków szkolnych wynikających z lenistwa.

Dawaj mu do zrozumienia, że nauka jest ważna, nie zwalniaj z zajęć z błahych powodów.

Zauważaj i doceniaj wysiłek dziecka, chwal za dobre zachowanie- w ten sposób zachęcasz do znajdowania siły w sobie, zwiększasz jego poczucie wartości.

Na bieżąco kontaktuj się z wychowawcą i nauczycielami przedmiotu, informuj o swoich spostrzeżeniach, pytaj o wszystkie sprawy dotyczące szkolnej sytuacji dziecka i korzystaj z przekazywanych Ci wskazówek i podpowiedzi. Korzystaj z konsultacji pedagoga szkolnego oraz innych specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Działdowie.

Pamiętaj, że szkolny sukces Twojego dziecka jest naszą wspólną sprawą..