Organizuje działalność handlową w przedsiębiorstwie produkcyjno-usługowym i funkcjonowanie firmy handlowej, analizuje rynek pod względem oczekiwań i potrzeb klientów oraz ich zachowań rynkowych; prowadzi negocjacje z dostawcami i odbiorcami; analizuje efektywność sieci dystrybucji towarów i usług.
Technik handlowiec jest zawodem, na który jest stałe zapotrzebowanie na rynku pracy. Praca w tym zawodzie daje możliwość rozwoju. Dajemy możliwość uczestnictwa w kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe np. kurs obsługi kas fiskalnych.
Absolwent technikum handlowego będzie:
– posiadał wiadomości z zakresu badania rynku,
– umiał organizować procesy sprzedaży
i zaopatrzenia,
– znał zasady obsługi klienta,
– przygotowany do zarządzania majątkiem, finansami
i zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie
handlowym,
– umiał wykonywać prace biurowe,
– przygotowany do prowadzenia ewidencji księgowej
przedsiębiorstwa handlowego,
– prowadził rozliczenia z ZUS-em i Urzędem Skarbowym,
– analizował, planował i organizował działalność firmy handlowej,
– przygotowany do egzaminu maturalnego,
– posiadał wiedzę do podjęcia studiów na dowolnej uczelni;
Praca: Najwięcej ofert pracy jest w działach sprzedaży wszystkich firm produkcyjnych i usługowych, w punktach sprzedaży detalicznej, w hurtowniach i magazynach, w przedsiębiorstwach handlowych o różnych formach własności. Zawsze będą oferty pracy dla przedstawiciela handlowego (sales representative). Może też znaleźć zatrudnienie jako merchandiser (dystrybutor produktów), telemarketer, sales manager (szef działu sprzedaży, dystrybutor produktów wśród większych klientów).