Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło zasady organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w latach 2021-2023. Egzaminy maturalny w 2021 r. odbędzie się na podstawie wymagań z grudnia 2020 r., we wcześniej zaplanowanych terminach.
W 2022 r. egzaminy zewnętrzne zostaną zorganizowane na zasadach zbliżonych do roku 2021 r. Nie obejdzie się jednak bez zmian.
Egzaminy w 2021 r.
W 2021 r. egzaminy zewnętrzne odbędą się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., zgodnie z harmonogramem przedstawionym w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Edukacyjnej z 20 sierpnia 2020 r., tj.:
od 4 maja do 20 maja – egzamin maturalny,
od 7 czerwca do 8 lipca – egzaminy zawodowe i potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.
Z uwagi na sytuację pandemiczną, wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego zgodnie z wytycznymi MEiN, CKE i GIS.
Egzaminy w 2022 r.
Większość zasad obowiązujących w roku 2021, będzie dotyczyć również roku 2022. Co to oznacza?
Zasady dotyczące egzaminu maturalnego w 2022 r.:
zorganizowany na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r.,
obowiązują aneksy do informatorów (z grudnia 2020 r.),
obligatoryjna będzie jedynie część pisemna egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego,
maturzyści będą mogli dodatkowo przystąpić do części ustnej egzaminu, jeśli będzie to niezbędne w ich procesie rekrutacji na studia wyższe za granicą,
w odróżnieniu od 2021 r., zdawanie egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowe,
w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści będą mieli do wyboru trzy tematy wypracowania (rozprawka ze wskazaną lekturą obowiązkową, rozprawka z tekstem spoza spisu lektur obowiązkowych, interpretacja tekstu poetyckiego),
mniej zadań otwartych na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym; rozwiązanie wszystkich zadań umożliwi zdobycie maksymalnej liczby 45 punktów,
oczekiwanym średnim poziomem biegłości językowej na egzaminie z języka obcego nowożytnego będzie poziom A2+/B1 (według skali Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego); arkusz będzie obejmował zadania z zakresu rozumienia tekstu jak również treści słuchanych.
Egzaminy w 2023 r.
W 2023 r. egzaminy zewnętrzne mają zostać przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa określonymi w: ustawie o systemie oświaty, rozporządzeniach o egzaminie ósmoklasisty i o egzaminie maturalnym oraz rozporządzeniach dotyczących podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.
Planowane są jednak zmiany:
W przypadku egzaminu maturalnego nie będzie już obowiązku zdania (uzyskania co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów) egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ma to ulec zmianie w 2025 r.
Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym
Od poniedziałku, 19 kwietnia br. uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec br., mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu dla tych uczniów i słuchaczy mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Utrzymane zostały przepisy dotyczące praktyk zawodowych dla uczniów klas i semestrów programowo najwyższych kształcących się w zawodach morskich oraz praktycznej nauki zawodu (zajęć praktycznych i praktyk zawodowych) w szkołach kształcących w zawodzie technik pożarnictwa.
Uczniowie III klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą odbywać zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.
W pozostałych szkołach i placówkach zostały przedłużone dotychczasowe obostrzenia w funkcjonowaniu do 25 kwietnia br.
Podstawa prawna:
Praktyczna nauka zawodu i młodociani pracownicy
Do 18 kwietnia br. ograniczona będzie praktyczna nauka zawodu organizowana przez szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe. Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu, w tym zajęcia w formach kursowych, będą prowadzone zdalnie – o ile z programu nauczania wynika taka możliwość.
Ponadto do 18 kwietnia br. młodociani pracownicy z branżowych szkół I stopnia nie będą mieli organizowanych zajęć praktycznych u pracodawców. Pracodawca jest zobowiązany zwolnić młodocianego pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
Rozporządzenie wchodzi w życie 29 marca 2021 r.
Podstawa prawna:
Regulamin konkursu i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie:
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 23 697 59 67 lub mailowo pod adresem: kultura@e-starostwo.pl
Z głębokim żalem środowisko nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie przyjęło wiadomość o śmierci pana Henryka Przybyszewskiego. Pracował w naszej szkole w latach 1990-1998 jako nauczyciel wychowania fizycznego. Był wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Pogodą ducha, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka, pokazywał, co jest w życiu ważne i istotne. Kochał pracę, a dobro ucznia było dla niego zawsze najważniejsze.
Żegnamy naszego wieloletniego współpracownika i nauczyciela, wychowawcę młodzieży. Żonie Matyldzie, Rodzinie, bliskim składamy szczere kondolencje i wyrazy najgłębszego współczucia.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie
Rozwiązania te przewiduje podpisane 24 listopada przez ministra edukacji nauki rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rozporządzenie wchodzi w życie 30 listopada 2020 r.
Od 30 listopada 2020 r. mogą być prowadzone zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
Uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.
W związku z komunikatem MEN dotyczącym terminów nauki zdalnej po 30 listopada 2020 oraz terminów ferii zimowych (4-15 styczeń 2021r.) istnieje koniecznośćkorekty harmonogramu pracy szkoły w I półroczu rokuszkolnego 2020/2021 :
i 12-01-2021r. egzamin pisemny. O prawdopodobnych zmianach terminu EPKZ poinformujemy w oddzielnym komunikacie.
Zdrowia i wytrwałości
(-) Dariusz Chełmiński
dyrektor szkoły
23-11-2020r.
Do 29 listopada 2020r. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych w ZSZ nr1 w Działdowie.
Od poniedziałku, 9 listopada 2020r. do dnia 29 listopada br., zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów ZSZ nr1 w Działdowie .
Do 29 listopada br. zawieszone są również zajęcia stacjonarne dla form pozaszkolnych (kursowych) w CKZ.
Oznacza to, że uczniowie ZSZ nr1 oraz Centrum Kształcenia Zawodowego – do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym na odległość.
Olimpiady, turnieje i konkursy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwimy przeprowadzanie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.
Kształcenie zawodowe
Nauczanie zdalne w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe również zostaje przedłużone do 29 listopada br.
W ZSZ nr 1 i CKZ , zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik.
Dla uczniów klas trzecich i czwartych technikum, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) będą zdawali egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, w okresie do 29 listopada br. będzie prowadzona część zajęć praktycznych stacjonarnie w szkole.
Zajęcia te będą realizowane w mniejszych grupach, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godz. w tygodniu po uzgodnieniu z nauczycielami .
Pozostałe zajęcia praktyczne zostaną uzupełnione w późniejszym terminie.
Praktyki zawodowe dla uczniów technikum zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zawieszone. Uczniowie klas trzecich Technikum nr 2 uczestniczą w nauczaniu zdalnym.
Informacja dla uczniów szkoły branżowej I st. i pracodawców
Do 29 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.
życzę zdrowia, uważajcie na siebie
dyr. ZSZ nr1
(-) D. Chełmiński
Edmund Stokłos (1944-2020)
Z głębokim żalem środowisko nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie przyjęło wiadomość o śmierci w dniu 17.10.2020 r. pana Edmunda Stokłosa. Pracował w naszej szkole ponad 30 lat, w latach 1967-2001. Związany zawsze ze szkolnymi warsztatami, najpierw jako główny technolog, a od 1982 jako nauczyciel zawodu. W okresie od 1990 do 2000 roku pełnił funkcję kierownika warsztatów szkolnych ZSZ nr 1 w Działdowie. Był wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Pogodą ducha, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka, pokazywał, co jest w życiu ważne i istotne. Kochał pracę, a dobro ucznia było dla niego zawsze najważniejsze. Spełniał się w trudnej pracy nauczycielskiej. Za swoją działalność dydaktyczno-wychowawczą wielokrotnie otrzymał nagrodę dyrektora szkoły, kuratora Oświata, a w 1989 roku Złoty Krzyż Zasługi.
Żegnamy naszego wieloletniego współpracownika i nauczyciela, wychowawcę młodzieży. Żonie Barbarze, Rodzinie, bliskim składamy szczere kondolencje i wyrazy najgłębszego współczucia. Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie
W okresie od 24 października do 8 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.
Tegoroczni stypendyści nagrodzeni przez firmę ENERGA-OPERATOR S.A.
z klasy IV TE: Michał Bonalski, Maciej Chyczewski, Tomasz Król, Krystian Wojteczek orzaz z klasy III TE: Dominik Kordalski.
W dniu 13.10.2020 uczniowie klasy III i IV technikum elektrycznego uczestniczyli w szkoleniu firmy Sonel, dotyczące przepisów i norm obowiązujących podczas pomiarów elektrycznych oraz technik wykonywania pomiarow.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dziękujemy wszystkim Nauczycielom i Pracownikom naszej placówki za codzienny trud wkładany w nasze kształcenie i wychowanie. Dostrzegamy was i doceniamy wasze zaangażowanie! Życzymy wszelkiej pomyślności na drodze zawodowej, zdolnych i pracowitych uczniów oraz radości w życiu osobistym. Wszystkiego dobrego! Z poważaniem Członkostwo SU
Miło nam poinformować, że wniosek „Przyszłość zaczyna się teraz – staż zawodowy dla technika handlowca i technika logistyka” złożony przez ZSZ nr 1 w Działdowie został zatwierdzony do realizacji w ramach Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe Konkurs 2020 i otrzymał dofinansowanie z projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Przyznana kwota dofinansowania wynosi 28532,00 EURO tj. 121629,06 PLN. W ramach projektu 12 uczniów szkoły kształcących się zawodzie technik handlowiec lub technik logistyk będzie mogło odbyć 3-tygodniowe staże zawodowe w Monachium. Rekrutacja do projektu na rok 2021 odbędzie się w II semestrze roku szkolnego 2020/2021 po podpisaniu umowy finansowej.
Beata Cichocka – koordynator projektu